Hava tahliye filtreleri; performans filtreleri ve normal filtreler olarak iki kısımda incelenir. Bunlardan normal filtre olanları daha çok kağıt olarak yer alırken performans filtreleri pamuk ya da sünger bazlı olarak üretilir. Polyester malzemeden üretilen filtreler içerisinde yer alan özel bir yağ olması kullanım sırasında oldukça uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Tabi ki sundukları sadece bunlar ile de sınırlı kalmayıp bir yandan tozları daha iyi hapis etme, hava geçirgenliğini daha iyi sağlama gibi alternatifleri de yer alır. Bunların tam aksi olarak yer alan normal filtre yani kağıt bazlı olan filtreler diğerlerine oran ile daha az hava geçirgenliklerini sağlar. Gözenek kısımları daha küçük olmasından dolayı gözenekleri daha çabuk dolar. Kısa süreli gözenek dolmaları meydana gelmesinden dolayı performansın düşmesi ve ürünlerin ömürleri kısalması gibi durumlar meydana gelir. Burada dikkatleri çeken önemli noktalardan bir tanesi de performans filtre yapılarının standart olanlara oran ile daha fazla miktarda hava akışlarını sağlıyor olmalarıdır. Filtrelerde dikkat edilmesi gereken noktalar da yer almaktadır.

Hava Filtresinin Görevi

Hava filtreleri daha çok nasıl bir hava türü olur ise olsun içerisinde yer aldığı motorun sıkışmasına engel olarak gerekli olan havaların iletilmesini sağlamaya yarar. Bu filtrelerin araçların ne kadar çok ya da az enerji tüketecekleri ile de alakası vardır.

Hava Filtresinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hava filtre yapıları içerisinde dikkat edilmesi gerekenler hususlar vardır. Bunların dikkatli bir şekilde yapılması hem ömrün uzamasına yardımcı olurken daha etkili işler sunmasına katkı sağlar. Hava filtreleri zamanı geldiği an ertelemek yerine vaktinde değiştirilmesi gerekir. Eğer vakti geldiği an değiştirilmez ise ürünler üzerinde oldukça farklı etkileri yer almaktadır. Bunlar;

  • Motorda istenilen gücün kayıp olmasına neden olur.
  • Daha çok yakıt yakılmasına neden olacağı için yakıtlarda bir hayli israf söz konusu olacaktır.
  • Motorun gücünün azalması ile de değil bir yandan ömrün de normale oran ile daha az hale gelmesine neden olur.

Bunun gibi durumlar söz konusu olduğu için dikkatli bir şekilde davranmak gerekir.

Hava Filtresi Değişim Vakti

Hava filtreleri ürünleri içerisinde sistem sağlığı açısından belirli aralıklar ile değiştirilmelidir. Eğer normal koşullar var ise bu 1,5-2 yılda bir yapılabilir. Bunun periyodik aralıklar ile olmasına özen gösterilmelidir. Eğer periyodik bakımlar yapılmazsa bu 1 yıla kadar düşebilmektedir.